Intel Iris Graphics 5100 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Spis treści:
Omawiana karta ma już swoje lata. Wykonana została w technologii 22 nanometry, która w przypadku obecnych jednostek nie jest spotykana. Mimo wszystko, kartę o architekturze Haswell nadal można spotkać w wielu urządzeniach.
Są to przede wszystkim laptopy należące do niskiej bądź średniej półki cenowej. Iris Graphics 5100 najczęściej można spotkać razem z procesorami typu Intel Core i7-4578U oraz i5-4288U. Nie są to więc urządzenia wyróżniające się super wydajnością. Służą one przede wszystkim do użytku domowego oraz przeznaczonego dla małych i średnich firm.
Polecane laptopy
Pewnego rodzaju ograniczenie omawianej karty przekłada się na obsługę biblioteki DirectX w wersji 11., a więc nie najnowszej. Jeżeli chodzi o dane związane z mocą obliczeniową, potwierdzają one, że jednostka poradzi sobie z obsługą podstawowych programów i wiekowych gier – będą to jednak produkcje niewymagające specjalnej wydajności.
Testy wydajności
Powyższy opis potwierdzają zresztą wyniki osiągane przez kartę w rozmaitych testach wydajnościowych. Sprawdzona została ona w programach z serii 3DMark, sprawdzających moc obliczeniową jednostki podczas pracy na różnych stopniach obciążenia.
- 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 44354 punktów,
- 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics - 71489 punktów,
- 3DMark Fire Strike Score – 1920 x 1080 – 783 punktów,
- 3DMark Performance GPU – 1138 punktów,
Pod względem wyników wydajności, Intel Iris Graphics 5100 prezentuje się podobnie do jednostek z serii AMD Radeon R5. Blado wypadają zwłaszcza testy przeprowadzone w ramach sporego obciążenia. W takich sytuacjach uwidaczniają się niedostateczne moce obliczeniowe karty.
Do grania
Nie oznacza to jednak wcale, że Intel Iris Graphics 5100 jest bezużyteczna. Wręcz przeciwnie. Ze względu na niski pobór mocy, bardzo dobrze spisuje się chociażby w laptopach o mobilnym charakterze. Sprawdzi się również podczas pracy biurowej, związane z obsługą edytora tekstu czy prezentacji.
Czy omawiana karta jest w stanie obsłużyć gry komputerowe? Muszą być to tytuły kilkuletnie bądź charakteryzujące się niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Oprócz omawianej karty, konieczne jest również wykorzystanie przyzwoitego procesora oraz co najmniej 8 GB pamięci RAM.
- Dead Space 3 – low: 100 fps, medium: 40 fps, high: 25 fps,
- Counter-Strike: GO – low: 145 fps, medium: 80 fps, high: 50 fps,
- Dirt 3 – low: 70 fps, medium: 40 fps, high: 22 fps,
- Dishonored – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 27 fps,
- Tomb Raider 2013 – low: 55 fps, medium: 30 fps, high: 18 fps.
Jak już wspomnieliśmy, omawiana karta wciąż spotykana jest w wielu laptopach. Znajdziemy ją przede wszystkim w Lenovo IdeaPad 100 – montowana jest zarówno w modelach z kartą dedykowaną, jak i bez niej.
Porównanie z innymi modelami
Chcąc dysponować pełnym obrazem możliwości omawianej karty, warto porównać ją z dwoma innymi modelami – jednym pochodzącym z oferty Intela i jednym od AMD.
Zdecydowanie najlepiej z całego zestawienia wypada karta Intel HD Graphics 520. Co zaskakujące, Iris 5100 pokonała propozycję od AMD, pomimo faktu, że premiery obu jednostek dzielą dwa lata. Pokazuje to, że omawiana karta w dalszym ciągu jest w stanie zapewnić stabilne działanie. Oczywiście nie będzie ona w stanie poradzić sobie ze specjalnie wymagającymi programami, jednak w miarę codziennego użytku w biurze lub w domu okaże się wystarczająca.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)